DNS Önbelleği
Çok Kıdemli Üye
Daha Fazla Bilgi
dns önbelleği ne demektir ? temizlenmesinin faydaları ve sakıncaları nelerdir ? bu sorulara cevap arıyorum sevgili mecburkalanlar üyeleri.

Tarih: 24-08-2011 19:44

DNS Önbelleği
Site Yöneticisi
Daha Fazla Bilgi
misal mecburkalanlar.com a girdiğinde sayfaya ulaşamadın diyelimki. sitede bi sorun var. bilgisayarın bunu kayıt eder. buna dns önbelleği deniliyor. sonra mecbur sana dediki "hacı siteye girsene" sende dersinki site bende acılmıyor. oda derki "gecen ufak bi sorun vardı acılmıyor ama şimdi acılıyor" ama sende dersin ki "la acılmıyor işte bende" işte sende acılmamasına dns önbelleği denir. yani senin pc in bu site acılmıyor diye yazmıs belleğine yada eski bilgileri yazmıs o yuzden yeni bilgileri gormediğinden hala acamıyor siteyi. bu durumda

başlat/çalıştır/cmd
komut satırına ipconfig /flushdns yazmalısın dns ön belleği temizlenir. daha da olmamazsa modemi restartla cookie lerini sil. biraz bekle olmadı. pc ne herhangi bir zararı olmaz (yani benim mantıgıma gore olmamaması lazım).

Tarih: 24-08-2011 20:36

DNS Önbelleği
Çok Kıdemli Üye
Daha Fazla Bilgi
teşekkürler mecbur

Tarih: 24-08-2011 23:35

DNS Önbelleği
Kıdemli Üye
Daha Fazla Bilgi
Şimdi bir başlayacağım, artık nerde dururum bilmiyorum

Bir site adı yazıp siteye erişmeye çalıştığında bilgisayar DNS sunucusuna bağlanır ve yazdığın adresin ipsini sorgular. Aldığı ipyi bilgisayarının DNS önbelleğinde, sahip olduğu yaşam süresi değeri kadar(TTL) tutar. Bu sayede bir site ismi yazdığında eğer karşılık gelen ip DNS önbelleğinde mevcutsa, bilgisayar ipyi DNS sunucusundan tekrar istemez.
Durup dururken DNS önbelleğini temizlemenin hiçbir faydası yok. Her bir dns kaydı, yaşam süresi bittiğinde zaten kendiliğinden temizlenir.
DNS önbelleğinin temizlemesi bazen birşeylerin çözümü de olabilir. Aklıma gelen 1-2 örnek yazayım:
- DNS sunucu adresinizi değiştirdiyseniz, eski alan adı-ip eşleşmelerini temizleyerek her site için yeniden sorgulama yapılmasını sağlarsınız.
- Sitenizi sunduğunuz ip adresi değişirse, eski ip eşleşmesini TTL dolmadan önce silmek için önbelleği temizlemeniz gerekir.
Daha önce mecburkalanlarda olmuştu mesela. Sunucu ip adresini değiştirmiş ama bizim bilgisayarlarımızda DNS önbelleğinde eski ip adresinin kaydı var ve henüz bu kaydın yaşam süresi dolmamış. Site kullanıcılara yaşam süresi dolana kadar kapalı göründü. Oysa kapalı değildi. Bir önbellek temizleme işlemi yapsaydık siteye erişmeye devam edecektik. Tabi DNS sunucusu tarafı da var işin içinde. Orda da kayıtların bir yaşam süresi var ve bir alan adı, bağlı olduğu ipyi değiştirdiğinde bu değişikliğin bizim ip sorguladığımız DNS sunucularına dağılması bu TTL yüzünden biraz zaman alıyor(DNS propagasyonu). Yani DNS sunucuları da bize anlık olarak güncellenen ip adresleri vermez. Bir de o boyutu var işin...
DNS önbelleğini görüntüleme: ipconfig /displaydns
DNS önbelleğini temizleme: ipconfig /flushdns

Tarih: 25-08-2011 01:11

DNS Önbelleği
Kıdemli Üye
Daha Fazla Bilgi
bnde yaptım dns ön bllekleri silinmiştir

Tarih: 25-08-2011 01:26

DNS Önbelleği
Aktif Üye
Daha Fazla Bilgi
dns jumper 1.0.4 ile tek tıkla temizlersiniz