(1) 2 3 »

mecburkalanlar ailesi olarak Türkçemizin düzgün kullanılmasına destek vermeliyiz!
En Emektar Üye
Daha Fazla Bilgi
Boyutlandırılmış ResimBoyutlandırılmış Resim
Son yıllarda elimizdeki değerlerin en önemlilerinden biri olan Türkçe'nin nasıl çürü(tül)düğünü hepimiz görüyoruz.
Görüyoruz ama bunun için bir şey yapıyor muyuz?
Hayır!

Bu durum öylesine almış başını gitmiş ki, insanlar artık yok yerine yoq yazmayı,
var kelimesinin başındaki v harfini kaldırıp yerine w yazmayı, forumlara yazarken mesaj atarken
sesli harf kullanmamayı yadırgamıyorlar bile..

Boyutlandırılmış Resim

Öyle bir hale geldik ki insanlar artık yabancı dille anlaşmayı övünç sanıyor galiba.
Hatta galibası fazla..İnsanlar kurdukları cümlelerde bazen tamamen İngilizce kelimelerle,
bazen de Türkçe kelimeler arasına İngilizce serpiştirerek konuşmayı tercih ediyorlar..
Nedir bu yozlaşma sevdası onu da anlamadım..
Bu durumdan da hiç rahatsız olmamaları nasıl bir durumda olduğumuzu gözler önüne seriyor..
Türkçe'yi Turhche olarak değil de, Türkçe olarak kullanan bizler, böyle insanların kullandıkları dilin
Türkçe olduğunu kabul etmiyoruz..
O dil olsa olsa Öküz Türkçesi'dir..
Yamyam İngilizcesi veyahut Ne İdiği Belirsiz Lisan demek mümkün..

Boyutlandırılmış ResimBoyutlandırılmış Resim

Dilimizin kurallarını hiçe sayan konuşma tarzları sergileyen insanların,
yeri geldiğinde -akılları sıra- büyük milliyetçi oldukları ise gözlerden kaçmayan trajikomik bir durum.
Kendileri ile çelişkiye düşen ama bunu onlara söylemedikçe asla farkına varamayan insanlar var.
Türkçe'yi basit ve sıradan bir dil gibi yorumlayan bu kişilerin kendilerini Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı
olarak nitelemeleri açıkçası üzücü bir durum.. Türkçe kullanımında yapılan hataların
en başlıcaları bağlaçların yanlış kullanımı..
"de" "ki" bağlaç ve ekleri en yanlış kullanılanlardan.
Örneğin;
Fatma : Kız nerede kaldı bu çocuk?
Isabella: Canım o çoktan gitti ki..

Bir diğer yanlış da İngilizce kelimeleri cümlelerinin arasına serpiştirmektir.
"yes geliyorum" veya "ok" gibi artık kendi dilimizde bir kelime olduklarına bile
inanmak üzere olduğumuz bu tür kullanımlarla sıkça karşılaşmaktayız.

Bir diğer karşılaştığımız şey de kelimeleri değiştirerek kullanmak.
Allah'ım ne tür bir hikmettir bu ya da ne sonu gelmez bilmişliktir?
Sonu z ile biten kelimeleri s ile kullanmak, ı veya i harfleri yerine 1 sayısını koymak,
v yerine w kullanmak.. Nedir bu davranışların kaynağı bilmiyorum.
Cevap basit aslında...

Boyutlandırılmış Resim

İngilizcede şöyle birşey var..
'to' yerine 2, 'for' yerine 4 kullanır oldu bu herifler.
Örneğin; 'senin için' anlamına gelen 'for you' yerine '4 you'.
Haydi, biz de bulalım böyle bir şey..
Allah aşkına biz de bulalım.
Bu herifler 'to' yerine kısaca 2 yazıyor.
Bir şey yerine 1şey yazalım..Evet evet, bu adamlar yapıyorlarsa doğrudur..
Biz de 'batıcı' olmalıyız, batının her yediği şeyden biz de tatmalıyız..

Şimdi sorsanız buna, hemen "alışkanlık" yaftasını yapıştırıverir kendisine.
Oysa masumca sanıp saklandığı bu bahanenin ne menem bir düşman olduğunu düşünmez bile.
Her neyse...
Geleyim düzgün Türkçe kullanımının "mecburkalanlar" ile ilgili kısmına.
mecburkalanlar'ın mkü için büyük ve eşsiz bir forum olduğundan bahsetmeme gerek var mı bilmiyorum.
Her gün onlarca konu açılıyor, onlarca yorum yazılıyor.
mecburkalanlar ailesi olarak -başta yöneticiler olmak üzere- konu açarken veya konuya yorum yaparken,
düzgün Türkçe kullanılmasının teşvik edilmesinin, hiçbir zararının olmayacağını düşünüyorum.
Bilakis bu kadar büyük bir ortamda Türkçemizi doğru kullanmanın dilimizin gelişmesine katkı sağlayacağını söyleyebilirim.

Öncelikle, bu forumdan birkaç örnek vermeye karar vermiştim.
Öküz Türkçesi'nin çokça kullanıldığı konulardan ekran görüntüleri alıp burada sergileyecektim ancak
'bireye karşı tutum sergiliyormuşcasına bir durum içerisine girmemek için' vazgeçtim.
Tabii olarak başka forumlara da üyeyim.
O yüzden daha önce başka forumlardan almış olduğum örnekleri burada paylaşayım dedim;

Boyutlandırılmış Resim
Boyutlandırılmış Resim

işte bu da Windows İşletim Sistemi bölüm kuralları;

Boyutlandırılmış Resim

Kurallar yönetici (moderatör, admin vs.) tarafından yazılmış ama gerçekten de hangi dilde yazıldığı anlaşılmıyor.
Okumak, okunsa da anlamak; imkansız.
Sizce de böylesine büyük sanal ortamlarda -bilerek ya da bilmeyerek- bu denli
kötü bir dil kullanmak dilimizi baltalamak değil midir?
Milyon tane forumda milyon tane üyenin bu tarz Türkçe kullandığını düşünmek bile istemiyorum.
Tabi bu sadece basit bir örnek.
Dil kullanımına tüm üyeler dikkat etmeli!

Boyutlandırılmış Resim

Oturdum denedim.. guwenliq yerine güvenlik, bashlıqları yerine başlıkları, war yerine var,
herqes yerine herkes yazmak kat kat daha kolay ve daha az vakit alıyor.

Yukarıdaki ekran görüntüleri başka bir siteye ait ancak sanmayın ki bizim forumda da böylesine garip bir dili,
iletişim aracı olarak kullanan insan yok.

Boyutlandırılmış Resim

Forumda dikkat çeken bir diğer nokta da, iletilerde noktalamalara hiç dikkat edilmemesi.
İletilerin açık ve anlaşılır olması, güzel cümle kurulumuyla mümkün olur.
Kullanıcı, cümleyi tasarlayarak yazdığından kendisine anlaşılır gelse de iletiyi,
ilk defa okuyacak bir kimsenin gözünden göremez.
Ortada bir cümle veya cümlecikler topluluğu vardır ancak bunların anşılabilirlik derecesi,
sadece yazarın kafasında yüksektir.
Eksik, yanlış yapılan ya da hiç yapılmayan noktalamalar da konuyu okuyan kişinin işini zorlaştırır.

Şimdi bu saatten ve bu yaştan sonra neyin ne olduğundan ziyade, nasıl kullanılacağını yazmak istedim.
Sonuç olarak hepimiz üniversite öğrencisiyiz.
Akıl almaya gerek duymayan bireyleriz.
Benim de amacım akıl vermek değil; unutulmuş, köşede kalmış bir mevzuya dikkat çekmektir.
Ama hepimiz gerçekten üniversite öğrencisiyiz değil mi?

Son olarak Türkçe yazım kurallarını hatırlatmakta fayda görüyorum.

NOKTALAMA İŞARETLERİ

Nokta: Cümlenin son kelimesinin son harfine yanaşık şeklinde olmalıdır, ayrı değil. Noktadan sonra bir boşluk bırakılarak büyük harf ile başlanır. Yanlış örnek: Çarşıdan geldim .Yoruldum .
Doğru örnek: Çarşıdan geldim. Yoruldum.

Üç nokta: Yine son harfe yanaşık olmalıdırlar ve sadece üç adet nokta olarak kullanılırlar..
Alıntılarda kullanılacaksa, cümle başındaki ve sonundaki kelimelere yanaşık olmalıdırlar.
Yanlış örnek: Ve böylece devam eder......
Yanlış örnek: Aynı rüyasındaki gibi..
Yanlış örnek: Gerekirse ayrı bir araştırma yapılır ...
Doğru örnek: ...gelmeyeceğim oralara...
Doğru örnek: Beraberce sonsuza dek mutlu yaşadılar...

Virgül: Kelimenin son harfine yanaşık olarak kullanılır ve bir boşluk ile yazı devam eder.
Doğru örnek: Logoları sırasıyla kazaklara, mantolara, eşofmanlara, paltolara da bastıracağız.
Yanlış örnek: Aslında bardak , tabak ,sürahi felan da düşünebiliriz.

Noktalı virgül: Kelimeye yanaşık konulur ve boşlukla cümleye devam edilir.
Doğru örnek: Önce tom, floor, trampet gibi davulları; sonra da zil, sehpa, pedal gibi aksamları alacağım.

Soru işareti: Soru hecesine birleşiktir. Boşluktan sonra büyük harfle başlanır.
Yanlış örnek: Sordukmu?
Yanlış örnek: Beceremedin mi ?
Yanlış örnek: Olmadı mı?Dert etme, olur.
Doğru örnek: Kızdı mı? Sanmıyorum.

Ünlem Kelimeye bitişiktir ve sonrasında büyük harfle başlanır.
Doğru örnek: Ordular! Dağılın!
Doğru örnek: Vay! Akrobasi olayı demek...

Kesme İşareti - Apostrof ( ' ): Kelime ile ek'in arasında kalır ve sağında solunda boşluk olmaz.
Doğru örnek: mecburkalanlar'ın olağan 21'nci zirvesine gelmeyenlerin sonu hayırlı olmayacaktır.
Yanlış örnek: Ha Tayyip' e yamuk, ha Gül ' e yamuk. Ne fark eder?

EKLER, BAĞLAÇLAR

-de, -da ekleri: "Dahi", "bile" anlamlarını içeren ekler ayrı yazılır.
Yanlış örnek: Kemalde gelsin toplantıya. Canda geliyor zaten.
Yanlış örnek: Bu davulda çalınmaz mı kardeşim!

-ki bağlacı: Bağlaç ise ayrı, iyelikse birleşik yazılır.
Doğru örnek: Öyle bir zil ki kulağım sağır oldu.
Doğru örnek: Benimki bir hayli kızıyor bu işlere açıkcası...
Yanlış örnek: Öyle bir trampetki kiriş yıkıyor. Hastanede ki arkadaş söyledi.

Dediğim gibi bunları, genel mesajlarımızda pek dikkat edilmediğini gördüğüm ve biraz özen gösterilmesi gerekliliğini
hissettiğim için hatırlatmak istedim. Bunlar, iyi bir iletişim için bir miktar da olsa uyulması gereken şeyler.
Forumu şöyle bir gezsek, ne mesaja başlarken büyük harfle başlıyoruz
ne de nokta ile virgülü doğru yerde kullanıyoruz.(Çoğu zaman, ben de dahil olmak üzere)

Burası ne MSN programı ne bir chat odası ne de cep telefonu mesaj sayfası.
Bir salon dolusu insanla iletişim kurduğunuzu düşünelim ve yazı dilimizi ona göre şekillendirelim.
İnsanlarla daha iyi anlaşmak, Türkçemizin yozlaşmasına bir nebze de olsun dur demek için bunlar yeterli şeyler.
Temiz iş çıkarmak kim istemez ancak biraz çaba..

Sürç-i lisan ettiysem affola.
Saygılar..
Serhan Genç

NOT : Yazının okunabilirliğinin artması için COLOR, BOLD gibi
özellikleri kullanmaya çalıştım ancak sistem çalışmadı..
Boyutlandırılmış ResimBOLD

Tarih: 16-08-2009 15:11

Re: mecburkalanlar ailesi olarak Türkçemizin düzgün kullanılmasına destek vermeliyiz!
Çok Kıdemli Üye
Daha Fazla Bilgi
çok güzel bir konu...tam destek.....

Tarih: 16-08-2009 15:15

Re: mecburkalanlar ailesi olarak Türkçemizin düzgün kullanılmasına destek vermeliyiz!
Süper Üye
Daha Fazla Bilgi
Teşekkür ederim böyle bir konu açtığın için

Tarih: 16-08-2009 15:51

Site Yöneticisi
Daha Fazla Bilgi
Eline sağlık, herkes in dikkat etmesi gerek bir konu. mk olarak elimizden geldiğince bu konuda hassas davranmaya çalışıyoruz. sistemimiz kullanıcı adları, şifreleri, konu başlıkları kısacası her yeri Türkçe yazı karakterlerinin kullanılmasına müsait şekildedir

Tarih: 16-08-2009 16:22

En Emektar Üye
Daha Fazla Bilgi
Teşekkürler arkadaşlar..bugüne kadar birkaç konu açıldı ancak
şöyle 'şöyle olmalı, böyle olmalı'dan ileriye gidemedi..
Birkaç gündür kasıyordum böyle bir çalışma yapmak için..
Umarım tez zamanda kuytu, karanlık bir köşeye inmez tekrardan..
Yararlı olduysa ne mutlu bana..

Tarih: 16-08-2009 17:14

Site Yöneticisi
Daha Fazla Bilgi
uzun zamandır anasayfadaki site kurallarına böyle bir madde eklemeyi düşünüyordum. bu başlığa da link vererek konunun gündemden düşmemesini ve bilmeyenlerinde öğrenmesini sağlayama çalıştım.
Sık Yapılan Hatalar

Hata | Olması gereken
bir çok birçok
bir kaç birkaç
birşey bir şey
buda "bu dahi" anlamında kullanıldığında "bu da" şeklinde ayrı yazılır.
dinazor dinozor
döküman doküman
gurup grup
herhangibir herhangi bir
herkez herkes
herşey her şey
hiç bir hiçbir
inkilap inkılâp
kareografi koreografi
mütevazi mütevazı
nufüs nüfus
sandaviç sandviç , sandöviç
sandoviç sandviç , sandöviç
şarz şarj
şöför şoför
ünvan unvan
yada ya da
yalnış yanlış
yanlız yalnız
itibariyle itibarıyla
vucüt vücut
mentalite mantalite
Hala Hâlâ

Tarih: 16-08-2009 17:30

Çok Kıdemli Üye
Daha Fazla Bilgi
Türkçeyi Katleden Bazı Sözcükler:
OK
Np
Bye
Kib
S.a
A.s
H.g
H.b
Slm
Nbr
Turkche
Ver-wer
Yha
Olmas
Ewet
Nie
İiiiiii
Yaw
Ve daha birsürü...
bende kullanıyorum bir daha kullanmamaya özen göstericeğim

Tarih: 16-08-2009 18:05

Kıdemli Üye
Daha Fazla Bilgi
Seni yürekten tebrik ediyor ve destekliyorum Serhan arkadaşım . Şöyle sitenin anasayfasına bir bakın, başlıklardan bazıları ya da bazı il isimleri küçük harfle başlamış. En ince ayrıntısına kadar dikkat edersek anasayfa da düzenli bir görünüme kavuşacak. El alışkanlığı da kazanırız.

Tarih: 16-08-2009 19:30

Kıdemli Üye
Daha Fazla Bilgi
HEP DESTEK, TAM DESTEK!

Tarih: 16-08-2009 21:47

Aktif Üye
Daha Fazla Bilgi
bunu özellikle emo denilen insaniyetten uzak kişilere söylemek gerek onların alfabesi japon gibi,en çok bozan onlar

Tarih: 17-08-2009 02:04

En Emektar Üye
Daha Fazla Bilgi
Arkadaşlar teşekkürler ancak, konunun aslında 'iki arada üç derede kaldım, ne halt edeyim'
'forumda üfden büfden gereksiz konular açılıyor' ya da forum oyunları ve de geyik başlığındaki
konulardan daha çok ilgi görmesini isterdim..
ha konuyu ben açtım, benim konu tepelerde olsun egosu değil..
başlı başına dil meselesi olunca, diğer konulardan daha çok ilgi görmeli diye düşünüyorum..
o konularla da bir alıp veremediğim yok ancak düşüncem bu şekilde

Tarih: 17-08-2009 02:18

Çok Kıdemli Üye
Daha Fazla Bilgi
Bunları Biliyormusunuz?

Dünyanın tüm bağımsız ülkelerinde; eğitimin kendi anadilleri ile yapıldığını ve hazırlık diye bir saçmalığın olmadığını...

Birçok batı ülkesinde, dükkanlara ve çocuklara yabancı isim vermenin yasak olduğunu...

Türkiye'de ise, bilimin ve uluslar arası dilin İngilizce olarak yurtturulduğunu...

Türkçe'nin 10 bin yıllık geçmişi ile dünyanın en eski ve en üretken bilim dili olduğunu...

Dilde ki bu hızlı yozlaşma ile, gelecekte şuursuz, kişiliksiz, geri kalmış çocuklara sahip olacağımızı...

Büyük bir ulusu yok etmek için önce DİLİNİN yok edildiğini...

Tarih: 17-08-2009 11:57

Süper Üye
Daha Fazla Bilgi
Evet çok haklısınız arkadaşlar. Benim ilk mesajlarım resmen katlediyordu ki MECBUR uyardı beni Herkesin dikkat atmesi lazım.. Paylaşımlar için teşekkürler..

Tarih: 18-08-2009 17:35

En Emektar Üye
Daha Fazla Bilgi
Alıntı:

azeri yazmış:
Bunları Biliyormusunuz?

Dünyanın tüm bağımsız ülkelerinde; eğitimin kendi anadilleri ile yapıldığını ve hazırlık diye bir saçmalığın olmadığını...

Birçok batı ülkesinde, dükkanlara ve çocuklara yabancı isim vermenin yasak olduğunu...

Türkiye'de ise, bilimin ve uluslar arası dilin İngilizce olarak yurtturulduğunu...

Türkçe'nin 10 bin yıllık geçmişi ile dünyanın en eski ve en üretken bilim dili olduğunu...

Dilde ki bu hızlı yozlaşma ile, gelecekte şuursuz, kişiliksiz, geri kalmış çocuklara sahip olacağımızı...

Büyük bir ulusu yok etmek için önce DİLİNİN yok edildiğini...

Mümkün mertebe haklısın azeri..
Bir ülkeyi yok etmek için iki yöntem vardır;
Bir. Topla tüfekle saldırırsın, bomba atarsın..Bu yöntem meşakkatlidir ve sonucu
kesin olmaz..Bkz; Irak!
İki. İçten sızarsın.. Dilini, kültürünü yok edersin..Bu yöntem uzun vadede müthiş başarı sağlar..

Bazı bilim adamları ikinci yöntemin en iyi uygulandığı ülkelerin başında,
Türkiye'nin geldiğini söylüyorlar..

UltrAsLan keşke her yeni üye senin kadar duyarlı olsa bu konuda..

Tarih: 18-08-2009 22:14

Süper Üye
Daha Fazla Bilgi
insanların neden "ya" demek yerinde "yha" dediklerini, ya da "bilmiyorum" demek varken "bilmiom" dediklerini anlayamıyorum. özentilikse bu, evet bundan yıllar önce evime internet bağlandığında ben de özenmiştim ama gün geçtikçe saçma buldum yaptığımı.

ben sanal ortamda "yoksa"ya "yoxa" diyen birini ciddiye alıp da tartışmam örneğin. ciddiye alınacak biri olarak görmem onu. neden bir insan kendine bunu yapsın ki?

"yapıp da" yazmak yerine "yapıpta" yazanı bir nebze anlayabilirim, bilmediği için yazıyordur, söylerim düzeltir. ama diğer dili yozlaştıran hareketler gerçekten çok saçma. insanı gülünç duruma sokan şeyler hatta.

ha gelip de "harf tasarrufu oluo işte çabucak yazıorum" diyen olursa diye cevap vereyim;
"anlıorum seni bebeğim.."
uvv harf tasarrufu : 1.. bayağı bir kolaylık oldu bana..

Tarih: 21-08-2009 18:19